Devět z deseti dospělých lidí si někdy dává kávu. Nejoblíbenějším druhem kávy zůstává káva instantní a turecká. Tu si lidé nejčastěji vychutnávají doma, případně v práci. Představa kvalitní kavárny, jako místa, kam se vyráží za dobrou kávu, není u nás zažitá. Češi si zkrátka svou představu o kávě upravili podle sebe.
Den bez kávy je nepředstavitelný pro 76 % lidí. Ti si dávají tento kofeinový nápoj minimálně jednou denně. Čtvrtina si dokonce dává častěji než dvakrát denně (mezi muži 28 %), téměř třetina si obvykle dává dvě kávy za den (mezi ženami 35 %). Začátek kariéry konzumenta kávy je poměrně brzký, 31 % lidí začalo pít kávu mezi 15 a 17 lety, 41 % mezi 18 a 20 lety. Začít pít kávu po dosažení 25 let už je opravdu neobvyklá životní změna.
Kdo kolik vypije
Mezi nejvěrnější konzumenty kávy patří lidé v domácnosti (téměř 80 % z nich si dá minimálně dvě kávy denně). Podobnou spotřebu má i 60 % důchodců, stejný podíl invalidní důchodců a zaměstnanci na plný či částečný úvazek. Naopak mezi studenty není pauza na kávu tak zažitá. Téměř 30 % si dává kávu méně často než jednou týdně.
Zajímavý je pohled na příznivce kávy podle toho, v jakých oborech pracují. Ti, kteří každý den vypíjí tři a více šálků, se pohybují v oborech zemědělství, lesnictví a ekologie (56 %), telekomunikace (50 %), gastronomie a pohostinství (44 %).
Instantní vede
Dát si svůj šálek kávy po ránu není překvapivě tou nejoblíbenější denní dobou. Až 67 % dává přednost kávě odpolední. Ranní kávu ocení 58 % a 34 % si ji dá během dopoledne.
Tradičně nejoblíbenějšími druhy kávy je káva instantní (23 % příznivců) a turecká káva (20 %). V blízkém závěsu je na třetím místě oblíbenosti káva latté (17 %). Preference se ale dosti liší podle pohlaví. Pokud si bude nějaký pár dávat kávu, každá čtvrtá žena si dá nejradši kávu latté a téměř každý třetí muž si zalije „turka“.
Doma je nejlépe
Běžná útrata za kávu je do 200 Kč za měsíc. Souvisí to i s tím, že si lidé obvykle dávají kávu doma (téměř 60 % lidí si dává doma kávu denně). Dalším častým místem je zaměstnání (denně 30 %, několikrát týdne 20 %). Asi 15 % lidí si dá kávu někdy na návštěvě. V neznačkových kavárnách si kávu jednou týdně a častěji dá jen 6 % lidí, v kavárenských řetězcích jen 3 %.
Chození za kávou do kaváren není moc obvyklé. Káva se pije hlavně doma a v práci.
Doslazování kávy rozděluje lidi na téměř stejné skupiny. Cukr si přidá do kávy 51 % lidí. S rostoucím věkem obliba cukru ustupuje. Nejčastějším sladidlem je bílý (63 %) a třtinový cukr (20 %).
Infografika
Infografika ke stažení (.png)