Nabídka jídel ve školních jídelnách není podle českých rodičů dostatečně pestrá. Většina rodičů, jejichž děti obědvají ve školních jídelnách, si myslí, že by jídelníčky měly obsahovat více rostlinných jídel a vycházet vstříc dětem se stravovacími omezeními. Vyplývá to z průzkumu, který InsightLab realizoval pro organizaci NESEHNUTÍ, která se snaží změnit vyhlášku o školním stravování.
Jak InsightLab zjistil, každé desáté dítě, které navštěvuje školní jídelnu, má nějaké stravovací omezení, tedy trpí alergií, je vegetarián, vegan a další. Podle čtyř z pěti českých rodičů by na to pak měly brát školní jídelny ohled a nabízet i jídla, která by těmto dětem vyhovovala. Podstatný problém představuje i skutečnost, že téměř pětina Čechů trpí obezitou a u dětí je situace stále závažnější. Tři čtvrtiny rodičů tak mají pocit, že by jejich dítě mělo mít alespoň jednou týdně možnost si zvolit v jídelně čistě rostlinné jídlo, a okolo poloviny rodičů by chtělo v jídelnách více ovoce a zeleniny.
Naopak pouze 14 % rodičů odpovědělo, že jídelny by neměly zařazovat více bezmasých obědů. Jídla ve školních jídelnách se tak rodičům zdají být příliš monotónní, více než polovina z nich by si přála v tomto ohledu větší variabilitu. Problematika školního stravování se zároveň týká naprosté většiny rodin, jen zhruba jedno dítě z jedenácti do jídelny nechodí.
InsightLab provedl online průzkum na reprezentativním vzorku 533 rodičů, kteří se účastní rozhodování o stravování svých dětí ve školních jídelnách. Rodiče, jejichž děti školní jídelny nenavštěvují, se průzkumu neúčastnili.
Celá zpráva ke stažení: Pestré jídelny – Výsledky průzkumu veřejného mínění